ďťż
Ostromecko mało znane.

AERO - 8 kwi 2010
" />Zdjęcia z różnych zakątków Ostromecka.
Załączniki:
seth - 8 kwi 2010
" />Zaraz tam mało znane Jak otworzę okno balkonowe to widzę jak na dłoni wieżę kościoła i Pałac Mostowskich Komin cegielni też widzę.....w kominie też byłem........Ta drewniana altana na wlocie do Ostromecka, to majstersztyk stolarstwa. Jak o nią nie zadbają, to pójdzie w pioruny.AERO - 8 kwi 2010
" />Fotki z Ostromecka.
Ciąg dalszy.
Załączniki:night prowler - 9 kwi 2010
" />Przypomniałeś mi tymi zdjęciami ostatni wypad do Ostromecka

Co to za budynek na trzynastym zdjęciu od góry

Brakuje jedynie budynków okołodworcowych i starego trafatora, ale zapewne niedługo się pojawią

-- 9 kwi 2010 --

Przy okazji link do ciekawej strony o Ostromecku http://www.moje-ostromecko.pl/
AERO - 9 kwi 2010
" />Starałem się nie robić zdjęć, tematów ogólnie znanych w Ostromecku.
Nie robiłem ich dla nas, ale raczej dla udokumentowania tych obiektów, bo lada moment mogą zginąć, tak jak podobny budynek magazynowy i wialnia zboża z 13 fotki, w Boluminie, wraz z herbem, czy kunsztowne altanki w przydworskich budynkach, które już są w złym stanie.
Osobiście zamykam temat Ostromecka, bo ten jest już solidnie opracowany i widzę, że nawet już lekko drażliwy.
Przy okazji mogę nadmienić,że w okolicy Ostromecka i Dąbrowy Chełmińskiej prowadzone były bardzo ciekawe wykopaliska, m\innymi w średniowiecznych założeniach obronnych w Gzinie i Pniu. Pewnie o tym ogólnie wiadomo, ale podaję link, tak na wszelki wypadek.
http://www.dabrowachelminska.pl/warowni ... -2008.htmlnight prowler - 12 kwi 2010
" />
">Co kryją fundamenty pałacu w Ostromecku?

Archeolodzy znaleźli, posadzkę pochodzącą prawdopodobnie z przełomu XVII i XVIII wieku oraz tunel pod budynkiem.

W Ostromecku trwa odnawianie zespołu pałacowo-parkowego. Podczas renowacji tarasu w starym pałacu wojewody Mostowskiego z drugiej połowy XVIII wieku natrafiono na relikty starej zabudowy.

- Odkryta została posadzka, najprawdopodobniej pozostałość po poprzednim pałacu - mówi nadzorująca prowadzone tu już od miesiąca prace archeologiczne Beata Świątkiewicz-Siekierska. - Pochodzi prawdopodobnie z przełomu XVII i XVIII stulecia, ale jest niezwykle trudna do datowania, ponieważ zbudowana została z nietypowych elementów.

Posadzka z czerwonych płytek ceglanych zajmuje dwie półkoliste przestrzenie wokół schodów. Pałac stoi na wzgórzu. Najprawdopodobniej w tym miejscu i poprzednio znajdował się taras widokowy. Z tego punktu świetnie widać dolinę Wisły, Fordon i pasmo wzgórz za nim, a w dół ze skarpy prowadzi widoczna aleja, gęsto obsadzona drzewami.

Górna część odsłoniętej posadzki zostanie zakonserwowana, specjalnie osłonięta i zachowana. Dolna natomiast będzie rozebrana, gdyż w tym miejscu powstanie kolejny stopień tarasu. Archeolodzy spodziewają się, że pod posadzką mogły zachować się elementy poprzedniej budowli, która stała w tym samym miejscu. Mogła to być wieża rycerska, warownia obronna, mógł też znajdować się drewniany pałac. Jak dotąd, wczesne dzieje wsi Ostromecko, wzmiankowanej w XIII stuleciu, nie są znane poza fragmentarycznymi, niesprawdzonymi przekazami.

Niewykluczone są kolejne niespodziewane odkrycia. Jak np. starego tunelu pod pałacem. Biegnie on w poprzek tarasu i jest mniej więcej metrowej szerokości. Jak zdołano ustalić - jeden jego kraniec prowadzi wprost do skarpy. Jakiej jednak jest długości i gdzie znajduje się drugi wylot? Ponoć dawniej we wsi mówiono, że może to być sekretne przejście do głównego pałacu albo nawet do kościoła. Czy zbudowano go w okresie, kiedy na ostromeckim wzgórzu istniała warownia obronna, czy też pochodzi z dużo nowszych czasów? Czy to prawdziwy podziemny tunel, wychodzący na zewnątrz starego pałacu, czy może tylko pomieszczenie o zbliżonym do niego kształcie?

Dokąd tunel prowadził i jakie było jego przeznaczenie - okaże się być może już niebawem, w czasie dalszych badań, które potrwają co najmniej do maja.


http://www.express.bydgoski.pl/look/art ... rSection=1night prowler - 21 kwi 2010
" />
">Cztery pory roku w ostromeckim parku

Dzięki unijnym funduszom Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku właśnie zyskuje jedną z najważniejszych rzeczy, jakie zostały do odrestaurowania: nową granitową posadzkę na tarasie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zwiedzający będą mogli się nią cieszyć już od początku maja
Jednak to niejedyna rzecz, która przywraca blask zabytkowym podbydgoskim obiektom. - Właśnie trwa remont Pałacu Starego - przełożenie dachu, naprawa muru oporowego, gdzie archeolodzy odnaleźli fragmenty dawnej zabudowy, a także montaż instalacji monitoringu i elektrycznej na terenie parku i mauzoleum, czyli kapliczki i byłego cmentarzyka pośrodku parku - wylicza Jerzy Piskozub, zarządca ostromeckiego zespołu. - To wszystko dzieje się teraz. Do tego dochodzą ciągłe prace nad parkingiem na sto samochodów i cztery autokary w rejonie szosy. W końcu ludzie dowiedzą się, że jest tu dogodny dojazd i można swobodnie zostawić auto w bezpiecznym miejscu. To istotne, teraz jest z tym problem. Odnawiane jest także ogrodzenie od strony frontowej do Pałacu Nowego. Mamy nadzieję, że do końca kwietnia uda się je pomalować i tym samym zakończyć pracę nad nim - mówi Piskozub.

Tzw. Pałac Stary powstał z inicjatywy rodziny Mostowskich. Wybudowano go w ok.1730 r. w stylu barokowym z elementami rokoko. Stoi na wiślanej skarpie, w otoczeniu ogrodu włoskiego. Tzw. Pałac Nowy powstał w latach 1832-1848 wg projektu pracowni Schinkela na zamówienie ówczesnego właściciela majątku SchĂśnborna. Pod koniec XIX w. kolejny właściciel - Alvensleben rozbudował tę klasycystyczną rezydencję o neobarokowe skrzydło, a na początku ubiegłego wieku dobudowano do niego salę balową oraz zespół tarasów.

Rewaloryzacja Zespołu Pałacowo-Parkowego rozpoczęła się już w latach 90. XX w. od prac w Pałacu Starym i parku. W 2003 r. rozpoczęto gruntowny remont Pałacu Nowego. Od 2007 r. prace prowadzone są w ramach projektu ‼ Ostromecko - cztery pory roku”. W latach 2007-2009 dokończono pierwszy jego etap. Obejmował on m.in.: remont konserwatorski elewacji, pomieszczeń podziemnych Pałacu Nowego, remont odtworzeniowy tarasów wraz z oranżerią i pergolą, a także wykonano drogi dojazdowe od strony pałacu wraz z podjazdem i miejscami postojowymi dla samochodów osobowych. Drugi etap przedsięwzięcia, który właśnie trwa, zaplanowano na lata 2009-2011.

Przewidziano w nim także m.in.: wymianę kotłowni olejowej, wykonanie schodów na skarpie.

Kompleksem w Ostromecku zarządza Miejski Ośrodek Kultury w Bydgoszczy. Organizuje tam m.in. koncerty i recitale muzyki poważnej i rozrywkowej, warsztaty plastyczne oraz plenerowe spotkania z poezją, wystawy, imprezy okolicznościowe.

Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego w Ostromecku jest procesem długotrwałym i kosztownym. Odbywa się dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.

Całkowita wartość projektu: 13 788 995,46 zł,

w tym: dofinansowanie ze środków EFRR: 4 726 000,00 zł; dofinansowanie województwa kujawsko-pomorskiego: 1 500 000,00 zł; środki miasta Bydgoszczy: 7 562 995,46 zł.


Źródło: http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1, ... parku.htmlstycha77 - 8 cze 2010
" />Przypomniałeś mi tymi zdjęciami ostatni wypad do Ostromecka

Co to za budynek na trzynastym zdjęciu od góry
cyt. night prowler

Witam,
o ile dobrze policzyłam budynek na zdjęciu 13 to stara fabryka wody mineralnej Ostromecko, już nieczynna i niestety niedostępna z tego co wiem. W Ostromecku mieszkam dopiero od dwóch lat, ale z chęcią zwiedzam okolice, bo to są naprawdę piękne tereny i zachęcam wszystkich i proszę nie ograniczać się tylko do zwiedzania parku

Pozdrawiamnight prowler - 8 cze 2010
" />Dziękuję za odpowiedźetfi - 8 cze 2010
" />Oooo mam koleżankę z forum która mieszka tak jak i ja w Ostromecku od kilku lat
Ciekawe czy się znamy ( pewnie z widzenia ) ...stycha77 - 8 cze 2010
" />To prawda tu większość się z zna chociaż z widzeniaAERO - 9 cze 2010
" />Witam stycha77.
Budynki z fotek nr 13,14,15 (jak już wcześniej pisałem) są wg. mnie elementami przypałacowego zespołu obiektów folwarcznych, czyli XIXw. dwoma murowanymi oborami\spichlerzami i wialnią.
Wywnioskowałem to z http://www.dabrowachelminska.lo.pl/?cid=53 ,w wątku Ostromecko
i z rozmowy z jednym z mieszkańców.
Wspomniane zabudowania starej fabryki-rozlewni wody mineralnej, znajdują się chyba w kierunku północnym do Mozgowiny, po prawej stronie drogi na terenie Wielkiej Kępy.
Być może jednak, że się mylę, bo o pomyłkę "tu" b. łatwo.
Pozdrówko.stycha77 - 9 cze 2010
" />Witam
już odpowiadam szerzej z pomocą naukową
Budynek ten to tak zwany Excellence - II wytwórnia wody mineralnej, od 1992r. została zawiązana spółka P.M. "Mineral", a od 1993r. po odpowiednich zezwoleniach zaadoptowano ten budynek przy Bydgoskiej 3(dokładnie: magazyny Państwowych Zakładów Zbożowych w Bydgoszczy) wykonano odwiert głebinowy w zasoby źródła nr 7, żródło z fabryka łączy 1km rurociągu. Od 1994r. produkowano tam wodę "Excellence z Ostromecka".

Polecam: J. Świetlik "Historia Ostromecka dla Ostromecka" oraz "Przewodnik po Ostromecku".

Pozdrawiam

-- 9 cze 2010 --

A... jeszcze zabudowania starej fabryki są to prawda, ale one korzystały ze żródła Św. Marii. stara wytwórnia wody zostala zbudowana na miejscu dwóch cegielni (1714r. i 1880r.), a potem starego młyna wodnego (1894r.). Eksploatacja żródła rozpoczęła się tam od 1894r.AERO - 10 cze 2010
" />Tak.Wiem że Ostromecko posiada kilka źródeł wody mineralnej. Czy zatem wg. Ciebie i naukowych pomocy w budynku Excellence była zawsze II wytwórnia wody mineralnej, czy tylko po 93 r.stycha77 - 10 cze 2010
" />Już wiem skąd to całe zamieszanie, niepotrzebnie użyłam przymiotnika "stara".

Pierwsza wytwórnia wody mineralnej to tak jak podałeś znajduje się w kierunku północnym do Mozgowiny, po prawej stronie drogi na terenie Wielkiej Kępy i działa od 1894r., a budynek o którym mowa należał do budynków folwarcznych, potem PZZ Bydgoszcz, a potem od 1993r. produkowano tam wodę excellence (sądziłam, że już wcześniej).

Teraz powinno się już wszystko zgadzać, jeśli nie to proszę wyprowadź mnie z błędu.AERO - 10 cze 2010
" />Oboje mieliśmy racjęetfi - 13 sie 2010
" />Znalezione kiedyś :
Załączniki: